A napokban volt szerencsénk átnyálazni egy jó adag önéletrajzot, és elkeserítő tapasztalatokkal lettünk „gazdagabbak”, amiket most megosztunk Veletek, hátha (sőt biztosan!) hasznotokra válik majd.
Ha nem vagyok szakember, nem is lehet jó önéletrajzom?
Dehogynem! Tény, hogy egy profin megszerkesztett, dizájnos önéletrajz (amilyet a TeMarketinged csapata bármikor megcsinál neked akár másnapra, mindössze 3-5 ezer forintért) nem csak felhívja a leendő munkáltató figyelmét a pályázatunkra, de jó eséllyel olyan pozitív benyomást tesz rá, hogy valószínűleg behívásra kerülünk egy személyes interjúra. De mi van akkor, ha valamiért nincs lelehtőségünk szakembert megbízni?
Ebben az esetben az alábbiakra figyeljünk oda:
- megfelelő fénykép: még ha híján is vagyunk az előnyös fotóknak, akkor is figyeljünk rá, hogy egyedül legyünk a képen (de legalábbis jól be lehessen azonosítani minket), jó minőségű legyen (ne legyen elmosódott) és nagyjából az aktuális állapotunkban ábrázoljon minket (a húsz évvel ezelőtti érettségi fotó épp emiatt nem annyira optimális választás). Legyünk igényesek a beadott pályázatra: ma már mindenki környezetében akad legalább egy okostelefon, szóval ha nem találunk gépünkön a fenti szempontoknak megfelelő fényképet, gyorsan készíttessünk egyet magunkról családtagunk, barátaink segítségével (de akár egy jól sikerült selfie is megoldás lehet).
- megfelelő elrendezés: mivel úgyis pdf-ben mentjük a CV-t (ugye?), így az sem baj, ha annyira nem ismerjük a Word eszközeit. A szóközt és az entert azért ma már a legtöbben megtalálják a billentyűzeten. Válasszuk a jól bevált, klasszikus elrendezést (az egyes szakaszokat megbonthatja új oldal, de ügyeljünk rá, hogy a szakasz elnevezése ne az oldal legaljára kerüljön, míg a szöveges tartalom teljes egészében a másik oldalon folytatódik!)
- legfelül: Önéletrajz / Curriculum Vitae megnevezés, jó nagy betűkkel
- első szakasz: személyes adatok (balra zárva), fénykép (jobbra zárva, a teteje nagyjából egy sorban legyen a szakasz elnevezésével)
- második szakasz: tanulmányi végzettségek (lehetőleg releváns végzettségeket tüntessünk fel, az sem baj, ha így nem lesz hosszú a lista – egy adminisztrátori állásra jelentkezésnél a műkörmös OKJ nem biztos, hogy felénk fogja billenteni a mérleget, sőt…)
- harmadik szakasz: munkatapasztalatok (itt max az utolsó öt, lehetőleg szintén releváns tapasztalatokat soroljuk fel)
- negyedik szakasz: egyéb készségek (nyelvtudás [ez kerülhet különálló szakaszba, ha több nyelven is beszélünk, minimum alapfokú szinten], jogosítvány, felhasználói szintű Office ismeret ) –
- ötödik (utolsó) szakasz: személyes jellemzők (a „vidám, kreatív vagy monotonitás-tűrő, jó csapatjátékos, gyorsan tanuló” kifejezések valóban elcsépeltnek hangzanak, de úgysem ebből fognak megismerni minket, és ha pár szót ejtünk a hobbijainkról, akkor rögtön személyesebbé válik a szövegrész; figyeljünk itt is a fogalmazás terjedelmére: ne egy mondat legyen, de ne is egy félregény – kb. 3-4 sor bőven elég)
- adjunk igényes elnevezést a fájlnak: a NÉV_CV elrendezés már jól bevált, az „enyémönéletrajz2015” nem néz ki túl jól (főleg 2017-ben)
- pdf formátumban mentsük el: nem csak azért mert így igényesebb, hanem mert doc/docx formátum esetén a munkáltató számára egy gombnyomással kiderül, ha vannak hiányosságaink a Word használatában (leggyakoribb jelenség, hogy tabulátorok helyett szóközöket használunk). Így kinézetre hiába néz ki pofásan a végeredmény, ha lehetővé tesszük, hogy belássanak a színfalak mögé, ott rögtön megbukik a minden önéletrajz elengedhetetlen tartalmi elemét képező „Felhasználói szintű Office ismeret” frázis. Márpedig ha egy ponton túloztunk, mi a biztosíték arra, hogy a CV többi pontja a valóságot tükrözi? Semmi. Köszönjük jelentkezését… Pdf formátumban mentett önéletrajznál (Mentés -> a fájl nevét bekérő mező alatti mezőben lehet kiválasztani a formátumot, ami alapesetben doc/docx, de a listából ki lehet választani a pdf formátumot is) viszont csak a végeredmény látható, a többi a mi kulisszatitkunk marad
És most lássátok a különbséget a saját szemetekkel!
A fenti képek közül az első (mely – bár az adatokat természetesen megváltoztattuk – egy valós önéletrajz abból a kupacból, amit az elején említettünk) tartalmazza a klasszikus hibákat, a második egy egyszerű, de rendezett önéletrajz (mely nem igényel különösebb szakismereteket, csupán a fenti szempontokat kell követni), a harmadik pedig már egy profi munka (ehhez hasonlóakat, sőt még ennél is egyedibb önéletrajzokat tud készíteni Neked a TeMarketinged csapata).
Reméljük, hasznos információkkal tudtunk szolgálni. Ne feledd: a Te marketinged, a Te sikered.
Sok sikert az álláskeresésetekhez!